Letos uplyne 100. let od vydání prvního knihovního zákona. První knihovní zákon, zákon o veřejných knihovnách obecních, byl vydán dne 22. července 1919.
Tento zákon zavedl povinnost zřídit knihovnu v každé obci a menšinovou knihovnu tam, kde bylo národně smíšené obyvatelstvo. Zákon také stanovil povinnost zřizovat nezávislé knihovní rady, které měly na starost provoz knihovny. Poprvé byl také formulován zákonný požadavek na knihovnické vzdělání, což vedlo o rok později k založení Státní knihovnické školy.
V řadě měst a obcí fungovala knihovna již před rokem 1919. Byly to knihovny především spolkové, které většinou působily jako veřejné knihovny ještě před vydáním vlastního zákona. Naše knihovna zahájila svou činnost na sklonku roku 1876 jako Obecná knihovna města Plzně, v roce 1919 pak začaly vznikat první pobočky z předměstských knihoven občanských besed. Po vydání zákona se ale zřízení knihovny za účelem „doplnění a prohloubení vzdělanosti všech vrstev obyvatelstva“ stalo pro obce povinnosti.
Poslední aktualizace: 11. 4. 2024