Zvětšit písmo

Karélie: Země tisíců jezer a lidových pěvců

05. 02. 2024 - 05. 02. 2024 | M-klub

Od: 18:00 hod

Beseda je věnována autonomní republice Karélii, zapomenuté severoevropské končině uchvacující nejen spoustou jezer, žulovými skalisky, lesy a bažinami, ale také kláštery, dřevěnými domky i malebnými kaplemi a kostely. Karélie se stala zemí zaslíbenou pro etnografy, kteří u karelských lidových vypravěčů zapisovaly runy, dlouhé eposy.

Přijížděl sem i Elias Lennrot, který své zápisky zpracoval ve své Kalevale, nejslavnějším díle finské literatury. Ve vsích, kde žije ruské obyvatelstvo, se podařilo nasbírat takové množství bylin jako nikde v Rusku, kde už dávno upadly téměř v zapomnění. Karelská borovice má dobrý zvuk u tesařů, karelská bříza u truhlářů, z místního železa se vyráběly zbraně, které napomáhaly k vítězstvím ruských armád. Karelská žula přišla vhod pro velkolepé stavby v Sankt Petěrburgu i pro náhrobek Napoleona v Paříži či Leninova mauzolea.

V Kárelii se těží také jedinečný šungit. Zdejší příroda umí být drsná i přívětivá, depresivně ponurá i neskutečně krásná.

Připravil Libor Drahoňovský

Vstupné 50 Kč

OrganizátorM-klub
KontaktKnihovna města Plzně, M-klub, Macháčkova 28
Webhttps://m-klub-cestopisy.webnode.cz/karelie/
Zaměřenípro dospělé
Garantem správnosti informací uvedených v Kalendáři akcí jsou jednotliví přispěvatelé.

Kalendář akcí

Chcete pravidelně dostávat aktuality z knihovny na Váš e-mail?

0292

Doporučujeme:

Knihovny.cz - logoKnihovny Ukrajině  Dodávání děl nedostupných na trhu - logoDatabáze knih - logoČeskoslovenská bibliografická databáze - logoIIiteratura - logoSouborný katalog ČR - logoRozečti se - logoCelé Česko čte dětem - logoS knížkou do života / Bookstart - logoVirtuální národní fonotéka - logoČtení dětem -  logoweb akce.plzen.eu

Rychlé kontakty