Zvětšit písmo

T. G. M. vzpomíná

18. 11. 2019 - 18. 11. 2019 | M-klub

Od: 18:00 hod

Literárně hudební pořad publicistky Gabriely Špalkové TGM VZPOMÍNÁ vychází z knihy Karla Čapka Hovory s T. G. Masarykem. V zásadě se jedná o dramatizaci částí knihy, celek je postaven na citacích z ní, ale tyto citace jsou doplněny o další skutečnosti a historické souvislosti, které v Čapkově díle čtenář nenajde. Jejich spojením vzniká nový originální celek. Pořad věnuje více prostoru Charlottě Garrigue Masarykové a do děje autorka začlenila českou, světově proslulou sopranistku Jarmilu Novotnou, přítelkyni Masarykovy rodiny, kterou T. G. Masaryk podporoval v začátcích její kariéry a s níž koncertoval později Jan Masaryk.

Součástí pořadu jsou četné hudební vstupy, jež oddělují jednotlivé literární pasáže. Během večera zazní árie z oper B. Smetany a části jeho klavírních děl, dále například i části děl J. Suka, G. Meyerbeera, ale i Karla Hašlera a dalších autorů. Zazní rovněž některé z národních písní v úpravě Jana Masaryka, které s ním Jarmila Novotná zpívala a natočila.

Pořad přibližuje osobnost T. G. Masaryka, jeho dětství, dramatickou situaci 90. let 19. století, období první světové války a vznik republiky. Kombinuje pasáže vážné s humornými i s pohledy do prezidentova soukromého života. Publiku přináší tak řadu poznatků, podnětů k zamyšlení, ale rovněž pobaví.

Na jeviště přivádí tento pořad výrazné umělecké osobnosti spjaté se západočeskou metropolí. Členy činohry Divadla J. K. Tyla Pavla Pavlovského, dlouholetého šéfa plzeňské činohry, který ztvární Tomáše Garrigua Masaryka, Moniku Švábovou, jež vystoupí jako Charlotta Garrigue Masaryková, a dirigenta univ. prof. Ivana Paříka, porevolučního šéfa plzeňské opery a později jejího dlouholetého šéfdirigenta. Mladou uměleckou generaci reprezentuje sólistka opery Divadla J. K. Tyla Radka Sehnoutková v roli Jarmily Novotné

Představení má formu scénického čtení. Jeho délka je cca 80 minut bez přestávky.

Vstupné 50,- Kč

OrganizátorM-klub
Webhttps://m-klub-plzen.webnode.cz/products/a18-11-2019-18-00-tgm-vzpomina1/
Zaměřenípro dospělé
Garantem správnosti informací uvedených v Kalendáři akcí jsou jednotliví přispěvovatelé.

Kalendář akcí

Chcete pravidleně dostávat aktuality z knihovny na Váš email?

9225

Doporučujeme:

Knihovny.cz - logoDatabáze knih - logoČeskoslovenská bibliografická databáze - logoIIiteratura - logoSouborný katalog ČR - logoRozečti se - logoCelé Česko čte dětem - logoS knížkou do života / Bookstart - logoVirtuální národní fonotéka - logoSametová revoluce v knihovnách- logoKnihovny proti viru - logoKup knihu k Ježíšku - logoČtení dětem -  logo

Rychlé kontakty