Vyhodnocení ankety k otevírací době knihovny

Vyhodnocení uživatelské ankety k úpravě otevírací doby v obvodních knihovnách a v knihovnách s celotýdenním provozem:

Výsledky ankety - graf

Na základě dlouhodobých požadavků a dotazů uživatelské veřejnosti na půjčovní dobu obvodních knihoven a knihoven s celotýdenním provozem ve středu odpoledne Knihovna města Plzně zrealizovala anketu s otázkou: „Vyhovovala by mi více otevírací doba do 18 hodin ve středu, nebo v pátek?“

(V ústřední budově KMP je až dosud otevřeno po všechny pracovní dny od 9:00 do 18:00 hod., v sobotu do 12:00 hod. V obvodních knihovnách a knihovnách s celotýdenním provozem je z důvodu omezené personální kapacity ve středu po léta otevřeno jen do 12:00 hod., v sobotu zavřeno. Statistické výkony dokládají, že při srovnání dnů v týdnu v současné době navštěvuje knihovny nejméně uživatelů v pátek odpoledne.)

Anketa probíhala v období od 16. 5. do 16. 6. 2017 ve všech knihovnách KMP, uživatelé měli možnost vyjádřit svůj názor prostřednictvím online dotazníku na webu KMP nebo vyplnit a odevzdat dotazník v papírové formě.

Do ankety se zapojilo celkem 879 uživatelů, z toho 157 lidí vyplnilo online dotazník na webu KMP a 722 uživatelů vyplnilo dotazník při své návštěvě v některé z knihoven.

Pro přesun otevírací doby do 18:00 hodin z pátku na středu hlasovalo 734 uživatelů (84 %), pro zachování otevírací doby v nynější podobě hlasovalo 145 účastníků (16 %).

Po vyhodnocení výsledků ankety a zvážení všech dalších okolností Knihovna města Plzně vychází vstříc požadavku svých uživatelů a upravuje otevírací dobu takto: obvodní knihovny Bory, Doubravka, Lochotín, Skvrňany, Slovany, knihovny Bolevec, ViniceHudební a internetová knihovna budou mít od 1. září 2017 otevřeno:

• Pondělí - čtvrtek:  9:00 - 18:00 hod.
  • Pátek:  9:00 - 13:00 hod.

Knihovna Lobzy, která je umístěna v areálu základní školy a má zvláštní režim, zachová stávající otevírací dobu (ve středu do 17:00, v pátek do 14:00 hod.).

Uživatelům uvedených knihoven změna přinese rozšíření týdenní otevírací doby o 1 hodinu. V Knihovně Vinice se týdenní otevírací doba rozšíří dokonce o 4 hodiny (dosud byla knihovna ve středu zcela uzavřena). Změna též rozšíří možnosti spolupráce mezi knihovnami a školní družinou.

Plzeň 4. 7. 2017
Hana Nováková