Srdečně vás zveme do mázhauzu plzeňské radnice na výstavu Kalendáře historické i současné aneb Plzeň v kalendářích – svébytných záznamech času. Výstava potrvá do 26. ledna.
Slavnostní vernisáž proběhla za účasti paní radní pro oblast kultury a památkové péče Elišky Bartákové 9. ledna 2023, moderování se ujal Jan Andrle, hudební doprovod obstaral Milan Benedikt Karpíšek.
25. 11. 1582 Plzeň jako první v zemích České koruny začala užívat nový gregoriánský kalendář. Tato jediná skutečnost by na celou výstavu nestačila. Ve fondu naší knihovny, a konkrétně regionálního fondu, se nachází přes 80 stolních i nástěnných regionálních kalendářů a v celé naší knihovně i knih či knižních dokumentů s tématikou měření času, chronologie času, astronomie apod. Rozhodli jsme se vše skloubit a představit Plzeňanům nejen kalendáře, ale upozornit i na již zmíněný regionální fond, který slouží pouze k prezenčním výpůjčkám (tj. nic se nepůjčuje domů) a který máme také v podzemních depozitářích a tudíž se k němu čtenáři nedostanou ani v našich provozech pro veřejnost. Je to škoda a výstavu tudíž chápeme jako možnost jim tuto část fondu ukázat.
Autorem celé výstavy je pan Stanislav Bukovský (*1944), plzeňský výtvarník a kurátor, který je plzeňské kulturní a výtvarné veřejnosti dobře znám a má za sebou řadu podobných akcí. Výběr a instalaci vystavovaných kalendářů jsme tedy ponechali v jeho režii, které se zhostil velmi dobře. Snažil se, aby byla zachovaná tematická sjednocenost jednotlivých panelů, ale současně i určitá pestrost celé výstavy. Na výstavě tedy uvidíme motivy z každodenního života, kultury, sportu, průmyslu, architektury, církevních památek, přírody, apod. Jsou tu zastoupeny i různé výtvarné obory – malba, ilustrace, grafika, fotografie. Plzeň je tu k vidění nejen obecně jako instituce a místo, ale také prostřednictvím osobností, zejména rodáků, jejichž věhlas a renomé přesáhly místní hranice, případně byli svým životem a tvorbou s Plzní spjati. Jsou tu tedy k vidění např. cestovatel Miroslav Zikmund, fotograf a horolezec Vilém Heckel, fotograf Antonín Kratochvíl, loutkáři J. Skupa a J. Trnka, keramik a výtvarník Antonín Lněnička, a další.
Vystavené materiály pocházejí nejen z fondu Knihovny města Plzně (ve většině), ale také ze soukromých archívů, především realizátora výstavy S. Bukovského nebo pracovníků knihovny.
Regionální fond spadá pod oddělení Studovna a informační služby, proto se i toto oddělení na výstavě podílelo.
O výstavě si můžete přečíst také na webu města Plzně.
Poslední aktualizace: 11. 4. 2024