Zvětšit písmo

Jeden svět: Provinční městečko E

09. 10. 2020 - 09. 10. 2020 | Polanova síň

Od: 17:00 hod

Filmová projekce v rámci festivalu dokumentárních filmů Jeden svět: odkaz na film>>.

V malém ruském městě Jelňa na samém západě země se nic moc zajímavého neděje. Místní ho hromadně opouštějí a ti, kteří zůstali, mají jen málo životních radostí. Jednou z nich je vítězství nad fašismem. V začátcích války nechal Stalin město – za cenu obrovských ztrát na životech – symbolicky osvobodit, aby svému lidu vdechl naději a posílil ducha hrdinství. Osobně laděný snímek začínajícího dokumentaristy Dmitrije Bogoljubova sleduje osudy dvou místních patriotů a jejich blízkých po dobu tří let. Zatímco dospívající Máša objíždí vlastenecké srazy a pěje zde písně o dávno padlých recích, stárnoucí Sergej vykopává jejich kosti a tajně sní o změně poměrů. Snímek jejich prostřednictvím ukazuje, jak nezhojené trauma z války prosakuje napříč generacemi, formuje společenský život obyčejných Rusů a pomocí politické propagandy volně přechází do nenávisti k současnému „fašistickému“ Západu.

Hostem debaty bude etnolog PhDr. František Bahenský.Univerzity Karlovy v Praze. Absolvoval opakované studijní pobyty na Ukrajině (Kyjevská národní univerzita T. Ševčenka a Lvovská národní univerzita I. Franka) a na University College London. Od roku 2016 působí jako doktorand na Wrocławské univerzitě, kde se zabývá tématem formování moderní ukrajinské národní identity. V akademickém roce 2018/2019 působil jako spolupracovník Českého centra v Kyjevě.

Účast hosta byla zajištěna díky spolupráci s DEMAS - Asociace pro podporu demokracie a lidských práv a podpořena z prostředků Programu transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Vstupenky  v předprodeji na www.GoOut.net.

OrganizátorKMP
Webhttps://www.jedensvet.cz/2020/plzen-program
Zaměřenípro dospělé
Garantem správnosti informací uvedených v Kalendáři akcí jsou jednotliví přispěvovatelé.

Kalendář akcí

Chcete pravidleně dostávat aktuality z knihovny na Váš email?

4220

Doporučujeme:

Knihovny.cz - logoDatabáze knih - logoČeskoslovenská bibliografická databáze - logoIIiteratura - logoSouborný katalog ČR - logoRozečti se - logoCelé Česko čte dětem - logoS knížkou do života / Bookstart - logoVirtuální národní fonotéka - logoSametová revoluce v knihovnách- logoKnihovny proti viru - logoKup knihu k Ježíšku - logoČtení dětem -  logo

Rychlé kontakty