Noc literatury 2022

Noc literatury je kulturní událostí, která nabízí široké veřejnosti příležitost seznámit se netradičním způsobem s tvorbou současných evropských spisovatelů. Čte se na místech, která nejsou běžně přístupná. Každých třicet minut se čte stejný text, tudíž můžete začít na jakémkoliv místě a objevovat místa/texty v libovolném pořadí.

Letos bude 21. 09. 2022 v naší Ústřední knihovně pro dospělé číst Kristýna Franková z knížky S večerem přichází tíseň nizozemské autorky Marieke Lucas Rijneveld.

Šest míst, šest osobností a šest knih. Noc literatury nabídne netradiční čtení, v nezvyklém čase, na neobvyklých místech. Ideou projektu je představit během jednoho večera současnou evropskou literaturu v překladu do místního jazyka, v podání známých osobností.
Letošní rok zavítá Noc literatury do jindy nepřístupné Smetanovy síně v hlavní budově SVK PK, do Pivovarského muzea v Plzni, číst se bude i v Knihovně města Plzně a ve Fakultě právnické ZČU. Návštěvníky přivítá také Muzeum církevního umění plzeňské diecéze, pobočka Západočeského muzea v Plzni, a Korandův sbor.
Během konání akce (18−23 h) si můžete zakoupit aktuální knižní novinky i čtené knihy v Karmelitánském knihkupectví, v Knihkupectví Mezi řádky a stánku Kosmas ve vstupní hale SVK PK.

Stejně jako v loňských letech bude naše noční literární pouť Plzní také soutěží – navštivte alespoň 5 ze 6 míst, sbírejte razítka a soutěžní kartu odevzdejte do 30. 9. na vrátnici Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje do označeného boxu. Losování proběhne 4. 10. ve 12 hod živě na Facebooku SVK PK. Na 5 vylosovaných čekají zajímavé ceny od partnerů Noci literatury v Plzni.

Kdo? Co? Kde?

• Daniel Horečný čte z knihy Led, Jacek Dukaj, Polsko | Pivovarské muzeum v Plzni, Veleslavínova 6
  • Blanka Luňáková čte z knihy Euforie, Elin Cullhedová, Švédsko | Fakulta právnická ZČU, sady Pětatřicátníků 14
  • Jakub Zindulka čte z knihy Klíč, Máirtín Ó Cadhain, Irsko | Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, Smetanovy sady 2