Bezkontaktní půjčování

Vážení čtenáři, podle usnesení Vlády ČR č. 1376 ze dne 23. 12 2020 je v současné době „provoz knihoven omezen tak, že se zakazuje provádět výdej výpůjček a jejich vracení jinak než bezkontaktně“, přičemž způsob bezkontaktního výdeje/vrácení výpůjček není dále upraven.

Knihovna města Plzně je kvůli koronaviru do odvolání PRO VEŘEJNOST UZAVŘENA, a proto hledala způsob, jak vedle elektronických výpůjček a informací on-line čtenářům objednané a rezervované knihy bezpečně bezkontaktně předat. Takový režim fungování knihovny je však velmi logisticky náročný, podmínkou je přísné dodržování nastavených pravidel, při kterých nesmí dojít k fyzickému kontaktu mezi čtenářem a knihovníkem ani mezi čtenáři navzájem.

Od pondělí 11. ledna 2021 bude v knihovnách s celotýdenním provozem KMP spuštěn pro registrované čtenáře bezkontaktní výdej předem objednaných dokumentů. Od pátku 8. ledna čtenáři budou moci své objednávky zadávat. Objednávat je možné většinu typů dokumentů: knihy, mapy, AV média, deskové hry.

Jelikož knihovna nevlastní žádné biblioboxy, v současné době nelze již dříve vypůjčené dokumenty do knihovny vracet. Čtenáře prosíme, aby si přečtené knihy zatím ponechali doma a vrátili je teprve po uvolnění protipandemických opatření. Výpůjční lhůta všech dokumentů je automaticky prodloužena, není třeba se obávat žádných sankčních poplatků.

Bezkontaktní výdej knihovních dokumentů – postup

Objednání požadovaných dokumentů je nutné bezpodmínečně provést předem:

• Online – po přihlášení do svého čtenářského konta, využít službu odložení z poličky - postupujte podle návodu
  • Telefonicky nebo e-mailem: napište nebo zavolejte do konkrétní knihovny, kterou běžně navštěvujete, a sdělte knihovnicím a knihovníkům, jakou knihu si přejete nachystat.

Vyzvednutí předem objednaných dokumentů:

Pro bezkontaktní výdej knihovních dokumentů je nutná telefonická komunikace s pracovníky konkrétní knihovny

• Pro vyzvednutí objednaných dokumentů je nutné rezervovat si volný termín:
    • pokud byl při registraci nahlášen e-mail, knihovna čtenáři zašle informaci o připravených objednávkách e-mailem. Čtenář se následně telefonicky spojí s knihovnou a domluví si konkrétní termín, kdy si dokumenty vyzvedne.
    • pokud bylo při registraci nahlášeno jen telefonní číslo, kontaktuje pracovník knihovny čtenáře telefonicky, potvrdí mu připravenost objednávek a společně se domluví na konkrétním termínu, kdy si čtenář dokumenty vyzvedne.
  • Zároveň si dohodnou praktickou organizaci vyzvednutí – v domluvený čas čtenář telefonicky ohlásí, že je připraven k vyzvednutí objednaných dokumentů, vyčká před vstupem do knihovny, až pracovník knihovny odemkne vstupní dveře a opustí prostor, kde budou knihovní dokumenty připravené.
  • K bezkontaktnímu výdeji knihovních dokumentů dojde v prostorách zádveří a vestibulů knihoven, připravené zde budou objednané knihovní dokumenty + 2x vytištěný výpůjční protokol k podpisu – 1x podepsaný protokol čtenář ponechá pro knihovnu, 1x vezme pro svoji osobní kontrolu.
  • Pro zamezení případného setkání více čtenářů v prostoru před knihovnou bude mezi jednotlivými čtenáři dodržován 15minutový odstup.
  • Po opuštění prostoru čtenářem bude místo vyvětráno a provedena dezinfekce.
  • Bezkontaktně vyzvednout knihovní dokumenty bude možné v knihovnách s celotýdenním provozem: v PO-ČT 9:00-18:00 hod, PÁ – zavřeno.
  • Pouze v knihovně Lobzy bude omezení: PO – PÁ 9:00 – 11:30 hod. (z důvodu umístění knihovny ve školském zařízení).
  • Bezkontaktní výdej nebudou poskytovat malé knihovny: pobočky KMP – Bílá Hora, Božkov, Černice, Červený Hrádek, Koterov, Křimice, Litice, Lhota, Malesice, Radčice, Radobyčice, Újezd.

Nadále můžete využít on-line služeb:

V případě dotazů jsme vám k dispozici na adrese knihovnamp@plzen.eu.

Omlouváme se za způsobené komplikace a děkujeme za pochopení. Těšíme se na vás v lepších časech!