Zvětšit písmo

Podporujeme Ukrajinu / Бібліотека допомагає

Občanům Ukrajiny poskytujeme všechny prezenční (= na místě v knihovně) služby zdarma i bez registrace.
Naše dětská oddělení nabízejí kromě knih také leporela, hry, hračky, omalovánky nebo stavebnice, v knihovnách je přístup k internetu a wi-fi i příjemný a bezpečný prostor pro každého.
Ми маємо змогу надати в наших відділах спокій та затишок для дітей та їх матерів.

Informace pro občany Ukrajiny (Інформація для громадян України) přináší web ministerstva vnitra nebo Seznam.cz - Інформація для Українців в Чехії.
Pomůže také mobilní aplikace (Мобільний додаток) Smart Migration.

Українське радіо je internetový stream rozhlasového vysílání ČRO v ukrajinštině, do ukrajinštiny tlumočí zpravodajství i Česká televize (Події - повідомлення, перекладені українською мовою).

Jak získat kvalitní informace vám poradí Národní technická knihovnaStudijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje nebo Seznam.cz.

Přehledné informace zveřejňuje Seznam.cz.

Můžete si stáhnout stručný česko-ukrajinský slovníček základních frází a výrazů.
Dobře funguje česko-ukrajinský překladač / чесько-український перекладач Lindat.
Bezplatný videokurz češtiny pro Ukrajince (Відеокурс чеської для українців) otevřelo Seduo.cz.

Tipy na knihy najdete na webu Městské knihovny v Praze nebo stránce Iliteratura. Soupis ukrajinské a válečné beletrie nabízí portál Knihovny.cz.
I od nás si můžete půjčit knihy nebo stáhnout e-knihy.

Portál Knihovny.cz má také zvláštní stránku ukrajina.knihovny.cz, věnovanou materiálům pro děti z Ukrajiny. Materiály pro děti zveřejňuje také server Rosteme s knihou. Pracovní listy pro děti jsou ke stažení v ukrajinské verzi časopisu Malý tvořivec (Маленький творець - Робочі листи для дітей в бібліотеках).
Pohádky v ukrajinštině ke čtení i poslechu jsou na stránce Українські народні казки, na stránce časopisu Kamarád (Українські казки) nebo Youtube (Читання зі Старим Левом),  e-knihy pro děti zdarma na starylev.com.ua - Електронні дитячі книги – безкоштовнo.
Výukové materiály pro ukrajinské děti najdete na portálech Učitelnice.cz, Doučujte nebo CIC, učebnice pro ukrajinské děti v ČR zdarma přístupnilo nakladatelství Fraus - elektronicky i k vytištění. (Підручники для українських дітей у Чехії).
Online výuku pro ukrajinské žáky od 1. do 11. třídy zajišťuje Ukrajinské ministerstvo vzdělávání a vědy: ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ РОЗКЛАД.
Pro Ukrajince je zdarma výuková aplikace Včelka (Бджілка для українців безкоштовно -  Чеська мова для іноземців + математика).
Pro přípravu předškoláků z Ukrajiny je zdarma k dispozici interaktivní učebnice MIUč+ (інтерактивні підручник для дошкільнят).
Projekt Bookstart představuje metodický kalendář v  ukrajinštině, který provede rodiče prvním rokem života jejich dítěte: S knížkou do života pro rodiče / Стартуємо з книгою.

Jak pomoci vám poradí rozcestníky Stojime za Ukrajinou nebo Pomáhej Ukrajině.

Jak mluvit s dětmi o válce poradí například Centrum Locika (Українська версія) + vysílání na Youtube nejen pro rodiče, skautské vedoucí nebo učitele.
Příběhy pro děti o myškách, které musely uprchnout ze svého lesa, a rejscích, kteří se rozhodli vzít je pod svou střechu, mohou dospělým usnadnit vysvětlení situace a dětem její pochopení, a to z obou stran – z pohledu těch, kteří svůj domov opustili, i těch, kteří se o ten svůj dělí (Герої теж плачуть, Зустріч з героєм).

Plzeň:

Sbírky na pomoc pořádají například:

Svou podporu vyjádřil Ukrajině také Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky a Sdružení knihoven ČR.

leták ukrajinsky - nabídka knihovny

leták Бібліотека допомагає leták Бібліотека допомагає v češtině

Poslední aktualizace: 11. 7. 2022

Chcete pravidelně dostávat aktuality z knihovny na Váš e-mail?

9084

Doporučujeme:

Knihovny.cz - logoKnihovny Ukrajině  Dodávání děl nedostupných na trhu - logoDatabáze knih - logoČeskoslovenská bibliografická databáze - logoIIiteratura - logoSouborný katalog ČR - logoRozečti se - logoCelé Česko čte dětem - logoS knížkou do života / Bookstart - logoVirtuální národní fonotéka - logoČtení dětem -  logo

Rychlé kontakty