Jak najít knihu, kterou si chcete vypůjčit?

Na volném výběru je beletrie (= romány, novely, povídky …) řazena abecedně podle příjmení autora. Zvlášť najdete zpravidla poezii a drama, detektivky a sci-fi, čtení pro ženy apod. - přesné informace dostanete vždy v konkrétní knihovně.
Naučná literatura je rozdělena podle Mezinárodního desetinného třídění (MDT) do jednotlivých oborů. Každý obor má své specifické číselné označení (neboli třídník).

Základních tříd je deset:

0 Obecnosti (věda a vědění všeobecně)
1 Filozofie. Psychologie
2 Náboženství. Teologie

Společenské vědy. Statistika. Politika. Ekonomie. Obchod. Právo. Veřejná správa. Vojenství.
Sociální péče. Pojišťovnictví. Výchova a vzdělávání. Folkloristika

4 neobsazeno
5 Matematika a přírodní vědy
6 Aplikované vědy. Lékařství. Technika
7 Umění. Užité umění. Architektura. Fotografie. Hudba. Sport. Hry
8 Jazykověda. Lingvistika. Literatura
9 Zeměpis. Životopisy. Dějiny

Jednotlivé třídy se dále podrobněji dělí, např.:
3. SPOLEČENSKÉ VĚDY
32. politika
327. mezinárodní politika

Proto najdete např. číslo 52 před číslem 6. Pro lepší orientaci se za každými třemi číslicemi dělá tečka (např. 681.3 - počítače). Některé knihovny mají ještě knihy ve skladu, kde jsou řazeny podle skladové signatury. Skladová signatura je značka, tvořená číslicí nebo písmenem a číslicí, např. 3269, L 2145. Je umístěna přímo na knize a na titulním listě, v katalogu se zobrazuje v návěšťovém a ISBD lístku.

Všechny informace o knize najdete v katalogu, který je k dispozici také v každé knihovně. Pokud si přesto nebudete vědět rady, nebojte se zeptat knihovnic/-íků, rádi vám pomohou :-).

Poslední aktualizace: 12. 4. 2024